У витоків історії Ногайського коледжу

   Так склалося, що доля багатьох родин нашого району, а в цілому і регіону, тісно пов’язана з Ногайським коледжем, його майже столітньою історією. Ногайський коледж завжди славився своїми випускниками, багато з яких стали висококваліфікованими фахівцями. Вони працюють у різних сферах сільського господарства, землевпорядних, банківських та фінансових установах. Грунтовні теоретичні знання, практичні навички майбутні фахівці набувають завдяки кропіткій, цілеспрямованій роботі викладачів коледжу, які були й залишаються фанатами своєї справи.
  Гортаючи матеріали історичного музею коледжу, ми звернули увагу на «Визначник кавунів», 1934 року видання (тиражем 3тис. примірників), за редакцією Бойка Й.К. І ми вирішили більш детально ознайомитися з його життєвим шляхом та науковою діяльністю.

  Бойко Йосиф Калинникович, натураліст за покликанням, один з перших дослідників флори Північного Приазов’я, селекціонер, в 20-40-х роках був директором, викладачем Ногайського сільськогосподарського технікуму. Йосиф Калинникович закінчив Ніжинський історико-філологічний інститут, але незважаючи на гуманітарну освіту, зацікавився природознавством, приділяючи увесь свій вільний час ботаніці, збираючи гербарний матеріал, вивчаючи флористичне багатство Північного Приазов’я. Й.К. Бойко зібрав гербарій з 2355 зразків судинних рослин, які належать до 1025 видів, 449 родів, 95 родинам. Ці матеріали демонструють флористичне багатство Північного Приазов’я на межі XIX – ХХ століть і зберігаються донині у фондах Національного гербарію України.
 У Ногайському сільськогосподарському технікумі Бойко Й.К викладав майбутнім агрономам ботаніку, географію, рослинництво з контролем насіння і селекцією. Одночасно займався селекцією кавунів на полях селекційно- насінницького господарства «Надія Республіки». Він зібрав велику колекцію кавунів, яка складалась з 172 сортів цієї баштанної культури. У 1928 р. був виведений сорт столового кавуна «Ногайський», який був переданий для вирощування у господарства півдня України. Разом з вихованцями-агрономами щорічно проводив контрольні посіви. Результати роботи з насінництва кавунів були висвітлені у «Визначнику кавунів».

  Метою визначника була допомога особам, що працюють у баштанництві й безпосередньо пов’язані з виробництвом або вчаться у сільськогосподарських закладах. Цей визначник грунтувався на працях з насінництва й був упорядкований за матеріалами селекційно- насінницького господарства «Надія Республіки», охоплював найголовніші сорти культурних кавунів. У визначнику був поданий опис окремих сортів, загальне й спеціальне сортознавсто кавуна, ілюстративний матеріал з натури та з оригінальних мікроскопічних препаратів.
  Ми дуже сподіваємось, що життєвий шлях та наукова діяльність Йосифа Калинниковича Бойка будуть для студентів ВСП «Ногайський коледж ТДАТУ» прикладом відданості своїй справі та науці.

 

Викладач Н.В. Занкова ,
члени гуртка «Насінняр»

ВСП «Ногайський коледж ТДАТУ»